Güzel, tasarım bir ayakkabıya bakıp iç geçirmeyen bir kadın gördünüz mü? Bu sorunun cevabı herkes için aynı olsa gerek: Hayır. Bir stili tamamlamaktan çok daha fazlasını ifade eden ayakkabılar kadınlar için gerçekten bir tutku. Yüksek topuklular, babetler, makosen ve loafer’lar, botlar, çizmeler ve çok daha fazla model ayakkabı, kadınların en çok yatırım yaptığı parçalar başında geliyor. Peki bir kadının mutlaka sahip olması gereken ayakkabılar hangileri? Aşağıdaki ikonik olmuş modellere göz atın ve kombinlerinize bu ayakkabılardan eklemeyi deneyin.

 • Stiletto

  Adını ince uzun bıçak türünden alan stiletto, tüm ayakkabılar arasında açık ara en seksi model olarak tanımlanabilir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında dünya kadınlarıyla tanışan stiletto’nun özelliği yüksek topuklu, sivri burunlu ve ayağı yanlardan göstermemesi. Yani klasik bir kadın ayakkabısını çekici hale getirecek tüm özellikleri bir araya getirmesi. Eğer stiletto’ları her zaman giymiyorsanız önerimiz öncesinde giyerek biraz alıştırma yapmanız.

  Stiletto’yla ilgili en önemli önerimiz eğer onu giydiğinizde dengede duramıyorsanız giymeyin. Üzerinde düzgün yürüyebildiğiniz stiletto sizi seksi gösterecektir.


  • T-Line Ayakkabı

   Ayağı bilekten sarıp, T harfi şeklinde bantıyla ayakkabıyla birleşen bu ayakkabılar gerçekten hem seksi hem de aynı anda sofistike durmayı başarıyor. Kısa bilekli kumaş pantolonlar, jean’ler ya da etek ve elbiseler T line ayakkabılarla uyumlu olabiliyor


   • Babet

    En klasik ve zamansız ayakkabı modeli olarak babetleri seçebiliriz. Gün içerisinde dışarıya çıkarken de, ofiste de hatta kırmızı halıda bile gördüğümüz babetler bu özelliğiyle gönlümüzü fethediyor. Yaz ya da kış farketmeden kadınların giydiği bu ayakkabılar doğru kombin ipuçlarıyla size istediğiniz sonucu verebilir. Üstelik hiç topukları olmamasına rağmen oldukça feminen bir parça.


    • Ten rengi topuklu

     Bacak boyunuzu daha uzun mu göstermek istiyorsunuz? O zaman kendi ten renginize yakın tonlarda bir topuklu ayakkabı giyin. Ya da ayakkabının stilinizde çok öne çıkmamasını mı istiyorsunuz? Bu pek imkanlı olan bir şey değil ama yine de kombinle uyumlu, nude renk bir topuklu giyin. Bu da yetmediyse, her zaman ve her şeyle giyebileceğiniz joker bir ayakkabı için ten rengi bir topuklu alın ve kendinizi zor stiller arasından kurtarın.


     • Yağmur çizmesi

      Islanmış sokaklar her zaman için soğuk hava demek olmayabiliyor. Yani yağmur çizmeleri bahar ya da yaz yağmurlarında kullanmak için var. İçerisine pamuk ve ne çok kalın ne de çok ince olmayan bir çorapla giydiğinizde, gün boyu ayağınızda kalsa bile rahatsız olmazsınız. İsterseniz kombininize uyması için çorabı çizmenin üzerinden birazcık gösterin. Bu sizi aynı zamanda farklı da gösterecektir.


      • Klasik ve siyah bir topuklu

       İş görüşmesine giderken, hangi ayakkabıyı uyduracağınızı bilmediğinizde ya da jeanlerinize spor – şık bir hava vermek istediğinizde siyah topuklu ayakkabınıza ihtiyacınız olabilir. Önerimiz; kaliteli bir modelde ayakkabıya yatırım yapmanız ve uzun yıllar boyunca onu dolabınızda tutmanız.


       • Kısa ve kalın topuklu bootie

        Çabasız görünen stillerin en sevdiği ayakkabı kesinlikle bu tarz bootie’ler. Yüksek bilek kesimleri sayesinde kombin içerisinde dikkat çekmeyi başarırken bir o kadar da uyumlu duran bu tarz bootie’ler Eylül ayından itibaren Nisan ayına kadar ayakkabı dolabınızda kalabilir.