Kadınlar için elbette erkek egemen bir dünyada var olmak, üretmek ve başarılı olmak çok zor. Kadınlar geçmişten günümüze çalışma hayatında, aile hayatında ve sosyal hayatında cinsiyet ayrımcılığından kaynaklı pek çok engelle baş etmek durumunda kalmış, kalmaya da devam etmektedir. Ancak tüm bu eşitsizliğe rağmen, tarih boyunca pek çok kadın dik duruşu ve engel tanımaz tavırlarıyla büyük başarılar elde etmiş ve bizlere ilham vermişlerdir.


Bizlerde sizler için hepimizin başarılarından ilham alacağımız üreten, emek veren kadın ayakkabı tasarımcılarını listeledik. Liste tabi ki bununla sınırlı değil; üretken başarılı kadınlar her yerde… İşte listemize sığdırabildiğimiz başarılı ayakkabı tasarımlarıyla adından söz ettiren dünyaca ünlü kadın ayakkabı tasarımcıları…


Sophia Webster

İngiliz ayakkabı tasarımcısı Sophia Webster kanatlı topuklu ayakkabıları denildiğinde aklımıza il gelen ayakkabı tasarımcısıdır. Nicholas Kirkwood’la iki senelik çalışmasının ardından, fantastik ve masalsı ayakkabı tasarımlarını bir markaya dönüştürmeyi başarmış. Ayrıca Sophia Webster’ın kadın ayakkabı tasarımları kadar çocuk ayakkabı tasarımları da oldukça başarılı.Charlotte Olympia Dellal

Ayakkabı tasarımları İtalya’da tamamen el işçiliğiyle üretilen Charlotte Olympia Dellal, modern moda anlayışına farklı bir bakış açısı getirmiş ve tasarım kavramına bir başka boyut kazandırmıştır.


Nixxi Rose

Game of Thrones konseptli ayakkabı tasarımıyla adından söz ettiren İngiliz doğumlu Nixxi Rose, gotik tarzda ayakkabılarını kendi ismini taşıyan Nixxi Rose markasıyla ayakkabı tutkunlarının beğenisine sunuyor.


Taylor Reeve

Amerikalı ayakkabı tasarımcısı Taylor Reeve ayakkabı topuklarına sanatını aktararak ayakkabı modellerine bir yenilik getirmiştir. Onun için ‘ne kadar yüksek topuk, o kadar büyük tuval’ tasarımlarının en birincil kuralı. Pek çok tasarımcının ayakkabı tabanlarını boş ve sade bırakması Taylor Reeve’yi başarıya götürdü.


Deborah Thomsan

Amerikan asıllı Deborah Thomson, gelin ayakkabılarına el boyaması desenleriyle özgün gelinlere hitap ediyor. Figgie Shoes adını verdiği markası 50’ye yakın ülkede müşteriye sahip.


Courtney Mason

Asıl ilgi alanı olan grafik tasarımı ayakkabılarla buluşturan Courtney Mason, eşiyle birlikte kurduğu markası Studio Jellyfish ile birbirinden renkli eğlenceli modellere imza atıyorlar.


Latisha Wood

Courtney Mason gibi Latisha Wood’da asıl ilgi alnı olan dövme sanatını ayakkabılara aktarıyor ve ortaya mükemmel işler çıkartıyor.


Serap Öney


Tabi ki listemizde Türkiye’den de kadın ayakkabı tasarımcılarımız olacak. Serap Öney başarılı ayakkabı tasarımcılarımızdan bir tanesi. Kendisini ‘her zaman eşsiz olanı yaratmaya çalışan profesyonel bir sanatçı ve tasarımcı’ olarak tanımlıyor. 2015 yılında tasarladığı bir ayakkabı modelinin, 2017-2018’de Dolce&Gabbana’nın koleksiyonunda bulunan bir modelle benzerliği, onun ne kadar ön görülü, moda trendlerini bilen ve takip eden bir tasarımcı olduğunu bizlere gösteriyor.


Pınar Arkun

Listemizdeki bir diğer Türkiye’den başarılı kadın ayakkabı tasarımcısı ise Pınar Arkun. 2004 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü Moda Aksesuar programından mezun olmuştur. 2003 yılında 4. Ulusal Özgün Ayakkabı yarışmasında kadın kategorisinde 1.lik ödülü kazanan Pınar Arkun, 2009 yılında kendi markasını kurup, birbirinden şık ve özel ayakkabı koleksiyonları tasarlamaya başlamıştır.